Ko padeš v brezno.
Ko padeš v brezno, se ti zdi da je vse okoli tebe cvetoče a le ti se počutiš kot da veniš, kot da si že ovenel. Tvoje telo je nekako imuno na zunanje spodbude bližnjih oseb, katere ti želijo le samo dobro. Najmanjša opravila so ti tako težka da jih fizično dejansko ne zmoreš. Postelja je tisti magnet kateri te vedno znova vleče k sebi, v katerem se počutiš varno, udobno a nekako minljivo, uvenelo. Tam si, veš da je zate postelja najboljše zdravilo a hkrati brziš skozi dneve in upaš na boljši jutri. V glavi se porajajo ideje in vprašanja: Morda bo pa jutri bolje. Morda bom pa jutri imel več energije. Morda pa se jutri vse obrnilo, in se bom počutil bolje?
Depresivna stanja in njene faze so bile znane že starim Grkom pred več kot 2000 leti. Hipokrat je opisoval ”melanholijo” kot bolezen, za katero je značilno odklanjanje hrane, potrtost, nespečnost, razdražljivost in vznemirjenost.
Depresija lahko prizadene vsakogar, za njo ni vedno nekega specifičnega razloga. Žalost in žalovanje sta običajni človeški čustvi. Vsi imamo takšne občutke od časa do časa, vendar običajno izginejo v nekaj dneh. Ko pa te po nekaj časa (po 14 dneh) ne izginejo pa se lahko razvije depresija. Lahko se začne spontano, lahko pa po provokativnih življenjskih izkušnjah, ki so za konkretnega bolnika pomembne, objektivno pa lahko tudi nepomembne. Depresija je tako diagnosticirano stanje, ki je tudi motnja razpoloženja in lahko povzroči dolgotrajne simptome, kot so:
-
- Utrujenost, pomanjkanje volje in energije
- Zmanjšan interes za prijetne aktivnosti in sposobnost občutenja užitka (anhedonija)
- Pomembno zmanjšanje ali porast telesne teže (več kot 5% v enem mesecu)
- Nespečnost ali povečana potreba po spanju
- Nepojasnjene telesne bolečine
- Občutki manjvrednosti ali krivde
- Zmanjšana sposobnost razmišljanja in koncentracije
- Ponavljajoče se misli o smrti ali samomoru
Depresija je tako tudi bolezen duha in telesa. Resna in vse bolj pogosta motnja razpoloženja poruši čustveno ravnotežje in prizadene tudi telo. Povzroča telesne in duševne znake bolezni, ki pa se od posameznika do posameznika razlikujejo in so lahko bolj ali manj izrazite.
Pri otrocih in mladostnikih lahko depresija povzroči nizko samozavest in krivdo, slabo koncentracijo in pogosto izostanek od šolskih obveznosti. Depresijo je pri starejših odraslih sprva težje opaziti. Opozorilni znaki, ki se lahko pojavijo so: nepojasnjena izguba spomina, težave s spanjem ali umik v osamo.
Če se depresija ne zdravi, lahko privede do številnih zapletov v osebnem in poklicnem življenju, vključno z ogrožanjem lastnega življenja, zato je tako pomembno, da poiščete pomoč, ne samo zaradi odnosov in dela, ampak zaradi sebe.
Na srečo obstajajo učinkovita zdravila za zdravljenje depresije z možnostmi, kot so terapija, zdravila, prehrana in gibanje. Niste sami.
Lahko si preberete tudi nekaj o tesnobi na povezavi.