Tišina naj bi imela funkcijo sporazumevanja. Naj bi se delila na preprosto ne komunikacijo (biti sam v prisotnosti drugega) in aktivno ne komunikacijo (obrambna narava, katero spremlja anksioznost).
Naj bi torej veljalo, da je komunikacija vir terapevtskega odnosa in poglavitno sredstvo psihoterapevtskega dela. Znano je tudi, da naj bi komunikacija potekala po večih kanalih hkrati. Na nekatera sporočila smo bolj pozorni, na druga pa manj. Nekatera tako procesiramo na nivoju zavedanja, drugih ne, čeprav vplivajo na nas informacije, ki jih ne sprejemamo zavestno.
Človeška vrsta naj bi na planet najverjetneje razvila sofisticirane sisteme komunikacije. To je še posebej veljalo za besedno komunikacijo, za razvoj jezikovnega sporazumevanja in jezikovnih predelov zapletenih fenomenov, kar pa človeku da možnost zavestnih predelov in abstrakcije.
Nebesedna komunikacija je tako v širšem pomenu, vsako človeško vedenje, ki naj bi ga drugi neposredno sprejel kot sporočilo, ne glede ali se tega zaveda ali ne. Besedna in nebesedna komunikacija se tako pri ljudeh prepleta in vplivata ena na drugo.
Statistično znano naj bi bilo, da je 93 odstotkov komunikacije neverbalne.
Tišina nam da zelo veliko, pogosto pa več kot besede same. Včasih se nam tišina lahko zdi zelo tuja, bezljamo v njej, bežimo pred njo.
Ko pa je čas pravi, se je z njo dobro soočiti in se prepustiti, da nas napolni in posledično nam lahko razjasni naš notranji in vzporedno tudi naš zunanji svet.
Medtem ko nekaterim tiho okolje ni po godu in ga enačijo s tem, da so sami in osamljeni, se drugi veselijo preživljanja časa samo s svojimi mislimi in iščejo tišino z nestrpnostjo, kot da bi pričakovali darilo. Dejansko tišina ponuja globoke koristi, katerih se niti ne zavedamo.
Tišina ponuja tudi pomembne zdravstvene prednosti, ki povečujejo splošno počutje. S fiziološkega stališča tišina pomaga:
- Zmanjšajte stres z znižanjem ravni kortizola v krvi in adrenalina
- Okrepite imunski sistem telesa
- Znižajte krvni tlak, kar lahko pomaga pri preprečevanju srčnega napada
- Spodbujati dobro regulacijo hormonov in interakcijo sistemov, povezanih s telesnimi hormoni
Ko možgani počivajo v tišini, dobijo priložnost za regeneracijo. Tudi če si vsak dan vzamete dve minuti zavestne tišine, boste občutili korist. To lahko spodbudite na ta način, da se lahko v domačem okolju sprostite, ko ni vklopljen noben hrup. Lahko izberete nov hobi, ki je miren, vas pomiri. Zjutraj ali zvečer lahko pričnete z nekaj minutnimi meditacijami.
Tišina nam lahko povzroči, da smo najbolj iskrena in najbolj naravna različica sebe, ker nam ta povzroči, da ne počnemo to kar ne bi, in se počutimo to kar zares smo. Mi, sami.