fbpx
 Diana Ploj Zec

Diana Ploj Zec

Slaba samopodoba? (v sodelovanju z Zadovoljna.si)

Se ne morete znebiti občutka, da preprosto niste dovolj dobri? Vas nenehno skrbi vaš izgled in vaše obnašanje ter se konstantno sprašujete, kaj si o vas mislijo drugi? Vse to so znaki, da imamo nizko oz. slabo samopodobo.

Kaj je samopodoba in kako lahko naša samopodoba vpliva na naše odnose?

 Samopodoba je eno izmed področji osebnosti, ki se začne oblikovati že v otroštvu in se spreminja in oblikuje skozi celo življenje. Celota predstav, stališč, potez, lastnosti, mnenj in drugih psihičnih vsebin, ki jih človek pripisuje samemu sebi, je pomemben del njegove osebnosti v vsakem življenjskem obdobju in v vsaki situaciji.

Temelji samopodobe izhajajo iz otroštva in nastanejo tako, da ponotranjimo lastnosti pomembnih odraslih (navadno staršev ali skrbnikov) in njihovo podobo o nas, ki jo dobimo skozi njihovo odzivanje na naše čutenje in vedenje.

Oblikovanje samopodobe in lastne identitete je mogoča le preko občutja lastne vrednosti, ki ga posameznik doživlja skozi odnose z drugimi. V skladu s predstavo o lastni socialni zaželenosti posameznik postopoma oblikuje lastno vrednotenje in lastno samopodobo.

samopodoba

Ali torej samopodoba vpliva na naše odnose?

Seveda. Evolucijsko je znano, da smo ljudje družabna bitja in imamo potrebo po primerjanju, tekmovanju in sodelovanju z ostalimi. Tako se v otroštvu na podlagi podobnih interakcij razvije tudi naše lastno vrednotenje sebe.                                                                               

Na podlagi našega lastnega vrednotenja sebe, svojih razmišljanj, predstav o sebi in posledično tudi predstav o zunanjem svetu reagiramo v odnosih z ostalimi ljudmi.

Se težje postavite zase? Ne znate postaviti lastnih meja? Ste ustrežljivi in ne zmorete/oz. težko izrečete besedo NE? Če ste si na vprašanja odgovorili pritrdilno je velika verjetnost, da se negativno vrednotite, oz. imate oblikovano negativno samopodobo/oz. negativno predstavo o samem sebi.

Kakšne partnerje običajno izbirajo ljudje s slabo samopodobo?

Ljudje, ki imajo negativno samopodobo oz. slabo samopodobo se na splošno manj cenijo. Ne opazijo lastnih vrlin, svojih ciljev in dosežkov in to kar storijo, pogosto ni dovolj dobro.

Ker imajo osebe s slabo samopodobo težave z lastno vrednostjo, ni presenečenje, da v veliki večini izbirajo partnerje, ki jih ne cenijo dovolj ter imajo z njimi bolj hladen čustveni odnos. Osebe s slabo samopodobo so nagnjene k temu, da so bolj prilagodljive in imajo tudi veliko težnjo po ugajanju ostalim. Velikokrat se partnerski odnos izoblikuje v zanko, kjer oseba s slabo samopodobo samo vlaga ter brezpogojno daje vse svoje moči v partnerski odnos na drugi strani pa je partner tisti, ki sprejema in tega žal ne vrača.

Če osvetlimo zadevo tudi z druge strani. Kako bi nam lahko partner vračal ljubezen, če nikoli nismo verbalno in ne verbalno nakazali, da si bližine želimo, ko pa je naš cilj, da samo vlagamo v druge in ne vase ter se vedno razdajamo za ostale?

Ali zaradi slabe samopodobe vztrajamo pogosteje v odnosih, ki so za nas škodljivi?

Če imamo slabo samopodobo pogosto pozabljamo nase in na svoje lastne potrebe. Naše osnovno vodilo je zadovoljiti ostale, zato posledično lahko vztrajamo v odnosih, ki so za nas škodljivi in neprijetni. V večini še posebej vpliva na naše partnerske odnose, kar lahko povzroči prepire, negotovost, neravnovesje in druge težave v odnosih. Zaradi lastne nizke samopodobe bomo v razmerju bolj verjetno ignorirali svoje lastne želje in potrebe. Lahko vztrajamo v odnosu, kjer bore malo ali ničesar ne dobimo v zameno ter toleriramo ne primerno obnašanje partnerja ter se v nekaterih primerih sami krivimo za njihove negativne ali neprijetne reakcije.

Kaj se skriva v ozadju slabe samopodobe in s kakšnimi občutki se lahko srečujemo?

Slaba samopodoba privede osebo do vzdrževanja slabega mnenja o sebi, prezirljiv odnos do sebe in vzdrževanja slabe podobe o sebi. Težko vzpostavimo pozitiven odnos z drugo osebo ali pa smo v odnosu z drugimi pogosto v podrejenem položaju. K temu  prispeva več dejavnikov, ki jih posameznik dobiva od okolice. Na primer otrok, ki je nenehno kritiziran, mu vzbujajo občutek manjvrednosti in nezaželenosti, bo najverjetneje razvil slab odnos do samega sebe, torej nizko samospoštovanje ter posledično tudi slabo samopodobo. K temu prispevajo tudi nenehne graje, kazni, neuspehi in  izguba moči.

Ko ozavestimo lastne občutke in čutenja in se zavemo, da nekako nismo sledili sebi, svojim nazorom in lastnim željam, nas to lahko potre in pahne v depresivno razpoloženje. Pričnemo se spraševati: Kdo sploh smo? Kaj so naše želje? Kaj zares želim početi? Kaj bi me osrečilo? Vprašanja v nas sprva zbujajo strah in ne vednost, vendar je strah, pred nečem novim in spremembo, popolnoma normalen in razumljiv.

Zakaj je dobra in zdrava samopodoba pomembna in kako nam lahko izboljša življenje?

Osebe z zdravo samopodobo so bolj samozavestne. Kritike ne jemljejo osebno ter so s seboj načeloma zadovoljni. Ovire, ki se jim postavljajo na pot, jih ne vržejo takoj iz tira, iz svojih napak pa se znajo učiti. Svoje potrebe in pričakovanja lahko odprto izražajo. Včasih sicer podvomijo vase (kar je popolnoma normalno), vendar jih občutek lastne vrednosti hitro uravnoteži.

Kako nam  lahko pozitivna samopodoba izboljša življenje? 

Osebe z pozitivno samopodobo se bolj cenijo in sprejemajo sebe takšne kot so in:

  • ustrezno nadzorujejo stres in stresne situacije,
  • lažje ustvarjajo in ohranjajo globlje in poglobljene odnose,
  • lažje govorijo o sebi in posledično lažje govorijo tudi o svojih težavah,
  • lažje zaprosijo za pomoč
  • in so bolj prilagodljivi na spremembe.

Celoten prispevek je objavljen na portalu Zadovoljna.si in sicer na povezavi: https://www.zadovoljna.si/seks-odnosi/odnosi/zdrava-samopodoba-je-kljuc-do-boljsih-odnosov.html

Ko pričnemo poslušati sebe in svoje potrebe se avtomatsko pričnemo počutiti bolje ter postanemo bolj zadovoljni. Na svet pričnemo gledati bolj pozitivno. Tu se nam pridruži zakon akcije in reakcije, ki nam tako potrdi naše zavedanje. Kar v akcijo, boljši jutri obstaja!

Vas pogosto tesni v pljučih? O tesnobi si lahko preberete na naslednji povezavi.

Bi si želeli izboljšati lastno samopodobo/ lastno vrednotenje sebe? Na srečanje se lahko naročite na naslednji povezavi.

Pišite nam na e-mail info@centerzapsihoterapijo.si ali diana@centerzapsihoterapijo.si

Center za psihoterapijo
Diana Ploj Zec

Prijava v e-novice

Sledite svežim poučnim novicam, blog vsebinam, informacijam o izobraževanjih in podobno